პრო ბონო ვებინარი Zoom პლატფორმის შესახებ, 2020 წელი
კოვიდ 19-ის გავრცელების შედეგად ორგანიზაციები ბევრი გამოწვევების წინაშე აღმოჩნდნენ, განსაკუთრებით საზოგადოების საკეთილდღეოდ მომუშავე ორგაზაციები, რომლებიც იძულებული გახსნენ ონლაინ მუშაობის რეჟიმზე გადასულიყვნენ და სჭირდებოდათ საუკეთესო მეთოდის შერჩევა, როგორ მოახერხებდნენ საკუთარი ბენეფიციარებთან კომუნიკაციის გაგრძელებას და დახმარებას პანდემიის პერიოდში.
აღნიშნული პრობლემების იდენტიფიკაციის პროცესში გამოვლინდა კომუნიკაციის ონლაინ პლატფორმების მიმართ დაინტერესება. გამომდინარე იქიდან, რომ ონლაინ პლატფორმები ყველასთვის ახალი ხილი იყო და შესაბამისად, ცნობადობა და ცოდნა ამ კუთხით, საკმაოდ ბუნდოვანი იყო, პრო ბონო ქსელის წევრმა კომპანიამ ACT-იმ გადაწყვიტა საკუთარი ცოდნა და ექსპერტიზა გაეზიარებინა საზოგადოების საკეთილდღეოდ მომუშავე ორგანიზაციებისათვის.
გამომდინარე იქიდან, რომ კომპანია ეისითიმ კომპანიის შიგნით მარტივად მოახერხა ონლაინ მუშაობის რეჟიმზე გადაეყვანა თანამშრომლები და საკმაოდ დიდი გამოცდილება დააგროვა ამ კუთხით, გადაწყვიტა საკუთარი გამოცდილება გაეზიარებინა.
ამომდინარე იქიდან, რომ Zoom პლატფორმა ყველაზე მეტად გამოყენებადი აღმოჩნა საზოგადოების საკეთილდღეოდ მომუშავე ორგანიზაციებისათის და მაღალი დაინტერესება დაფიქსირდა მათი მხრიდან, ACT ჩაატარა ორი ვებინარი:11 მაისს ჩატარდა პირველი პრო ბონო ვებინარი Zoom Meeting-ის შესახებ, ხოლო 25 მაისს ჩატარდა მეორე პრო ბონო ვებინარი Zoom Webinar-ის შესახებ.
საერთო ჯამში ვებინარებს 100-მდე მონაწილე დაესწრო სხვადასხვა ადგილობრივი ორგანიზაციებიდან. ვებინარების ფარგლებში განხილულ იქნა შემდეგი საკითხები:
- Zoom ანგარიშის შექმნა;
- Zoom პაკეტების მიმოხილვა;
- Zoom აპლიკაციის ზოგადი მიმოხილვა;
- Zoom ვებინარის ფუნქციონალის მიმოხილვა და გამართვა;
- ენის ფუნქციონალი Zoom პლატფორმაში
პრო ბონო ვებინარები ჩატარდა "საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის" მიერ, პროექტ "საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ინიციატივის" ფარგლებში. მას აფინანსებს ევროკავშირი, ხოლო თანადამფინანსებელია კონრად ადენაუერის ფონდი. პროექტს ახორციელებს კონსორციუმი კონრად ადენაუერის ფონდის ხელმძღვანელობით.

Following the spread of COVID-19, organizations were facing huge challenges, especially those organizations who are working for public benefit. They were obliged to shift from remote to online working regime and needed to choose proper methods or ways to continue communication and support their beneficiaries and thus, keep their work ongoing.
During identifying those problems, it was discovered that they were strongly interested in online communication platforms. As long as, online communication was very new and vague at the beginning of COVID-19 pandemic, the member company of Georgian Pro Bono Network – ACT decided to share its own expertise and experience to the organizations working for public good about online communication platform – Zoom meetings and Zoom Webinar.
Therefore, ACT was very successful to launch and shift to online communication platform – Zoom within the organization and had significant experience in this field, decided to share it with Pro Bono beneficiary organizations.
According to the fact, that Zoom discovered to be the mostly usable online communication platform among organizations working for public good, ACT conducted two Pro Bono webinars: on May 11, was conducted first webinar about Zoom Meeting and on May 25, another one about Zoom Webinar.
Up to 100 participants attended the webinars, representing local Civil Society Organizations. Within the meetings following topis were discussed: creating Zoom account, reviewing Zoom packages, reviewing Zoom Webinar and its advantages, language issue in Zoom, etc..
Pro Bono webinar was led by George Kikabidze, Head of IT Department of ACT.
Pro Bono webinars were mediated by the Center for Strategic Research and Development of Georgia within the frames of "Georgian Civil Society Sustainability Initiative". The initiative is funded by the European Union and co-funded by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). The project is implemented by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS)