კრედო ბანკი, კახეთის სამხარეო განვითარების ცენტრს პრო ბონოდ ახალი სერვისების დანერგვაში დაეხმარა
ორგანიზაციის შესახებ: კახეთის სამხარეო განვითარების ცენტრის სამოქალაქო ორგანიზაციაა, რომელიც კახეთში, კერძოდ თელავში მდებარეობს. ორგანიზაცია სამი ძირითადი მიმართულებით მუშაობს: ბავშვთა ადრეული განათლება, ბავშვთა დაცვა და მოზარდების და ახალგაზრდების განვითარების ხელშეწყობისთვის თემის, მუნიციპალურ და რეგიონის დონეზე.
2021 წელს პროექტის „უნარების გაძლიერება და დასაქმების ინოვაციური შესაძლებლობები საქართველოს რეგიონული განვითარებისთვის“ ფარგლებში ორგანიზაციის ბაზაზე შეიქმნა თელავის სწავლებისა და დასაქმების ხელშეწყობის ცენტრი (ამავე პროექტის ფარგლებში საქართველოს 3 რეგიონში, სწავლებისა და დასაქმების ხელშეწყობის 6 ცენტრი შექმნა). ცენტრი ნებისმიერ ადამიანს 16 წელს ზემოთ სთავაზობს ინდივიდუალურ კარიერის კონსულტირებას და ტრენინგებს - მეწარმეობის, დასაქმების და ფრილანსერობის მსურველებისთვის. 3 წლის განმავლობაში ცენტრის მომსახურებით ისარგებლა (სრულიად უსასყიდლოდ) 1000 მეტმა ადამიანმა.
საჭიროების აღწერა: პროექტის დასრულების შემდეგ ორგანიზაციას სურს გააგრძელოს ცენტრის საქმიანობა, ამისათვის ახალი ფასიანი სერვისების დანერგვაა საჭირო. ფასიანი სერვისების გაშვებამდე, კომპლექსური მოსამზადებელი სამუშაოები იყო განსახორციელებელი. პრო ბონო საჭიროება, რამდენიმე ამოცანად დაიყო:
- ბაზრის კვლევია;
- პროდუქტის განვითარებასა და დახვეწაში დახმარება;
- სერვისების მარკეტინგული სტრატეგიის შემუშავებაში დახმარება;
განხორციელებული სამუშაოები: მასშტაბური პრო ბონო პროექტის განხორციელებაზე კრედო ბანკის რამდენიმე დეპარტამენტი იყო ჩართული, კერძოდ მარკეტინგის დეპარტამენტი, კვლევების განყოფილება და მომხმარებელთა გამოცდილების დეპარტამენტი. პირველ ეტაპზე განისაზღვრა კვლევის თეზისი, მომზადდა კითხვარი, განხორციელდა საველე სამუშაოები. კვლევის შედეგების საფუძველზე მომზადდა პროდუქტების განვითარების რეკომენდაციები და პროდუქტების გაყიდვების მარკეტინგული გეგმა. კრედო ბანკის მხრიდან აღნიშნული პროექტის განხორციელების პროცესში სულ დაიხარჯა 133 პრო ბონო საათი. მათ შორის მარი ლომიძე - 32 პრო ბონო საათი და თამთა სიჭინავა 71 პრო ბონო საათის კონტრიბუციით.
პრო ბონო მედიაციის შედეგი: თელავისა და მიმდებარე სოფლების პიროვნულ საგანმანთლებლო პროგრამების კონცეფციის ტესტირების - კვლევა. რეკომენდაციები პროდუქტების განვითარების კუთხით და მარკეტინგული სტრატეგია.

Pro bono provider: Credo Bank
Problem description: The Kakheti Regional Development Center, located in Telavi, Kakheti, is a civil organization that operates in three primary areas: early childhood education, child protection, and the advancement of adults and youth at the community, municipal, and regional levels.
In 2021, as part of the project "Strengthening Skills and Innovative Employment Opportunities for the Regional Development of Georgia," the Telavi Training and Employment Promotion Center was established under the organization's auspices. This initiative, part of a broader project that created six training and employment promotion centers across three regions of Georgia, offers individual career counseling and training to individuals aged 16 and above, focusing on entrepreneurship, employment, and freelancing. Over three years, the center has served more than 1,000 individuals, providing services free of charge.
- - Market research
- - Assistance in product development and enhancement
- - Assistance in developing a marketing strategy for services
Services delivered: Credo Bank's Marketing, Research, and Customer Experience Departments collaborated on this large-scale pro bono project. Initially, the research thesis was established, a questionnaire was developed, and fieldwork was conducted. Based on the research findings, recommendations for product development and a marketing plan for product sales were prepared. A total of 133 pro bono hours were contributed by Credo Bank to the project, with Mari Lomidze dedicating 32 hours and Tamta Sichinava contributing 71 hours.
Result of Pro bono mediation: The project resulted in a study on the concept testing of personal education programs in Telavi and surrounding villages, along with recommendations for product development and a marketing strategy.