პრო ბონო ვებინარი ბოსტნეული კულტურის შესახებ, 2020 წელი
ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებრივი ორგანიზაციის მიერ ფერმერებთან კომუნუკაციის შედეგად გამოიკვეთა, რომ ადგილბორივი ფერმერები დაინტერესებულები იყვნენ ისეთი აგრო კულტურებით, რომლებიც ეფექტური იქნება და მომგებიანი ხარაგაულის მუნიციპალიტეტში (მიწის ნაყოფირებიდან და ჰავიდან გამომდინარე).
2020 წლის ივლისში და აგვისტოში, კომპანიების კრისტალისა და კარტლისის თანამშრომლობის შედეგად ჩატარდა სამი პრო ბონო მასტერკლასი (ორი ონლაინ და ერთი ადგილზე) თემაზე: ბოსტნეული კულტურა და მასთან დაკავშირებული საკითხები. მასტერკლასის ფარგლებში მონაწილეებს მიიღეს საინტერესო და საჭირო ინფორმაცია ისეთ საკითხებთან დაკავშირებით, როგორიცაა: ნიადაგის გამოკვება და მისი ლაბორატორიული ანალიზი, სოფლის მეურნეობასთან დაკავშირებული თანამედროვე ტექნოლოგიების განვითარება, ბაღჩეული კულტურის მოყვანასთან დაკავშირებული საკითხები და გამოწვევები, ა.შ.
მასტერკლასს ესწრებოდა 10-მდე ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი ფერმერი და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენელი.

Pro Bono Provider: Crystal & Cartlis
As a result of communication with local farmers from Kharagauli Municipality, it was revealed that they were interested in growing horticultural corps and were lacking of proper expertise and knowledge of it.
Within the webinars, participants received useful information about: the ways to feed the soil, importance of soil analysis and methods, development of modern technologies related to agriculture, issues and challenges related to cultivation of horticultural corps, etc
Up to 10 local farmers and representatives of CSOs from Kharagauli Municipality participated in masterclasses. Overall, three Pro Bono masterclasses were conducted. Each one lasted for two hours.
In July and August 2020, three Pro Bono masterclasses were held by the collaboration of Crystal and Cartlis on the topic of horticulture and related issues.
After successfully completed Masterclasses, the participants were honoured by Certificates.
Pro Bono Masterclasses were mediated by the Center for Strategic Research and Development of Georgia within the frames of "Georgian Civil Society Sustainability Initiative". The initiative is funded by the European Union and co-funded by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). The project is implemented by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS)