პრო ბონო კონსულტაცია მარკეტინგში, 2019 წელი
"სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება" წარმოადგენს საზოგადოებრივ ორგანიზაციას, რომლის მიზანია სამოქალაქო ცნობიერების გაზრდა და მოსახლეობის სოციალური მდგომარეობის და საცხოვრებელი გარემოს გაუმჯობესება. ორგანიზაციის ბენეფიციარებს წარმოადგენენ: ქალები, ბავშვები, ახალგაზრდები, ა.შ. სხვადასხვა სემინარებისა და ღონისძიებების ჩატარებით, ორგანიზაცია ცდილობს მათი ცნობიერების ამაღლებას. ასევე, ეხმარება მათ სხვადასხვა საკითხების ადვოკატირებაში შესაბამის ორგანიზაციებთან.
ორგანიზაციას არ გააჩნდა ლოგო, რომელსაც გამოიყენებდა დაინტერესებულ მხარეებთან კომუნიკაციის დროს და ორგანიზაციის ცნობადობისთვის. გარდა ამისა, ორგანიზაციის ორგანიზებით იგეგმებოდა აზალგაზრდული ფესტივალის ჩატარება, რომლისთვისაც სჭირდებოდათ მარკეტინგული მასალის დიზაინის შექმნა, კერძოდ: ფლაერის, ბანერის და პოსტერის.
გამოვლენილი საჭიროებების საფუძველზე კომპანია "ემ ბი სიმ" დაიწყო პრო ბონო კონსულტაცია სამოქალაქო საზოგადოების განვითარებისთვის. კონსულტაციის ფარგლებში ჩატარდა შეხვედრა ემბისის მარკეტინგის გუნდსა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციის წარმომადგენელს შორის. შეხვედრის დროს მოხდა ბენეფიციარი ორგანიზაციის საქმიანობის და პრო ბონო საჭიროებების გაცნობა პრო ბონო კონსულტატებისთვის. შეხვედრის შემდეგ განისაზღვრა სამუშაო გეგმა და შესრულების თარიღები. გეგმის შესაბამისად, გაგრძლედა ონლაინ კომუნიკაცია ბენეფიციარ ორგანიზაციას და ემბისის მარკტეგინგის გუნდს შორის, რომლის შედეგად შეიქმნა სხვადასხვა მარკეტინგული მასალები ბენეფიციარი ორგანიზაციისთვის.

Marketing Pro Bono Consultation, 2019
"Civil Society for Development" is a public organization that aims to increase civic awareness and improve the social and economic environment of the population. The beneficiaries of the organization are: women, children, youth, etc. By conducting various seminars and events, the organization seeks to raise their awareness among society and assists them in advocating for various issues with relevant organizations.
"Civil Society for Development" didn't possess organizational logo. As it is known, logo is very important for communcation and awarness of the organization besides its stakeholders. In addition, the organization was planning to hold a youth festival, which required marketing material namely: flyer, banner and poster.
Based on the identified needs, "MBC" started pro bono consulting for "Civil Society for Development". As part of the consultation, a meeting was held between the marketing team of MBC and a representative of the community organization. During the meeting, the activities of the beneficiary organization and the pro bono needs were introduced to the pro bono consultants. After the meeting, the work plan and timeline were determined. According to the plan, online communication between the beneficiary organization and marketing team of MBC was continued, resulting in the creation of various marketing materials for the beneficiary organization.
THE RESULT OF PRO BONO MEDIATION:
As the result of Pro Bono Consultation, following products have been created:
Please, check created marketing materials here.
Pro Bono consultation was mediated by the Center for Strategic Research and Development of Georgia within the frames of "Georgian Civil Society Sustainability Initiative". The initiative is funded by the European Union and co-funded by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). The project is implemented by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS).