პრო ბონო კომპანია - საქართველოს ბანკი
მოკლე ინფორმაცისა და პროექტის შესახებ: ჯერ კიდევ 2018 წელს, ახალსოფლის ახალგაზრდული ცენტრის ახალგაზრდული ჯგუფის წევრებმა ერთ-ერთი შეკრების დროს, პრობლემად ადგილობრივ ახალგაზრდებს შორის ნაკლები კომუნიკაცია დაასახელეს და მოგვარების გზად მულტი ეთნიკური ბანაკის შექმნა წარმოიდგინეს. სწორედ აქედან იწყება ეთნო-ბანაკის ისტორია.
საქართველოში ეთნიკური უმცირესობები მოსახლეობის საერთო რაოდენობის 16,2%-ს შეადგენენ. ყვარლის მუნიციპალიტეტის 5 სოფელი ეთნიკურად ავარიელებით, უდებითა და ოსებითაა დასახლებული. მიუხედავად იმისა, რომ მეზობელ სოფელში სხვადასხვა ეთნიკური ჯგუფის წარმომადგენლები თანაცხოვრობენ, სამწუხაროდ, მათ ერთმანეთის შესახებ გარდა ეთნიკური სახელწოდებისა, არც თუ ისე ბევრი ინფორმაცია აქვთ.
2022 წლის ეთნო-ბანაკში 50 ახალგაზრდა მთელი საქართველოდან იყო შერჩეული, მათ შორის 7 განსხვავებული ეთნოსის (ქართველები, ავარიელები, უდები, ოსები, აზერბაიჯანელები, სომხები და ეზიდები) წარმომადგენელი. ბანაკი 4 დღის განმავლობაში გრძელდებოდა, ხოლო მოსამზადებელი პერიოდი 2 თვეს მოიცავს. თავად ახალსოფლის თემიდან პროექტში 15 ახალგაზრდა ჩაერთო. ბანაკისთვის სივრცე საცხენოსნო კლუბმა „ჯარჯი“ უსასყიდლოდ დაუთმო ორგანიზატორებს. ეთნო-ბანაკის მონაწილეებმა აღმოაჩინეს და ნათლად დაინახეს ეთნიკური მრავალფეროვნება; ჯგუფების ისტორია, კულტურა, ტრადიციები და მისი ღირებულებანი. მონაწილეებმა განივითარეს გუნდურად მუშაობის, პრეზენტაციის, ანალიტიკური აზროვნების, ურთიერთპატივისცემისა და მოსმენის უნარები და რაც მთავარია ერთმანეთს დაუტოვეს დაუვიწყარი მოგონებები.
2022 წლის ეთნო-ბანაკის მონაწილეებთან ურთიერთობა მხოლოდ საბანაკე სივრცეში გატარებული დღეებით არ სრულდება. ისინი ახალგაზრდული ცენტრის წევრები გახდნენ და სურვილისა და ინტერესის შემთხვევაში ერთვებიან ახალსოფლის ახალგაზრდული ცენტრის მიერ დაგეგმილ სხვადასხვა პროექტში.

Pro Bono company - Bank of Georgia
Civil activists presented their initiatives to the audience. The representatives of the member companies of the Pro Bono Network helped to distinguish interesting accents and present the presentations in an original way.
Brief information and about the project: Back in 2018, members of the Akhalsofli Youth Center's youth group during one of their gatherings identified less communication between local youth as a problem and envisioned the creation of a multi-ethnic camp as a solution. This is where the history of the ethno-camp begins.
Ethnic minorities in Georgia make up 16.2% of the total population. 5 villages of Kvareli municipality are ethnically inhabited by Avaris, Udis and Ossetians. Despite the fact that representatives of different ethnic groups live together in the neighboring village, unfortunately, they do not have much information about each other except their ethnic names.
In the 2022 ethno-camp, 50 young people were selected from all over Georgia, including representatives of 7 different ethnic groups (Georgians, Avarians, Udes, Ossetians, Azerbaijanis, Armenians and Yezidis). The camp lasted for 4 days, and the preparatory period covers 2 months. 15 young people from Akhalsofli community were involved in the project. The space for the camp was provided by the "Jarji" riding club to the organizers free of charge. Ethno-camp participants discovered and clearly saw ethnic diversity; The history, culture, traditions and values of the groups. The participants developed teamwork, presentation, analytical thinking, mutual respect and listening skills, and most importantly, left each other with unforgettable memories.
The relationship with the participants of the 2022 ethno-camp does not end only with the days spent in the camp space. They became members of the youth center and, if they wish and are interested, they are involved in various projects planned by the youth center of Akhalsofli.