პრო ბონო მასტერკლასი თემაზე: სოციალური მედიის მართვა და პრესრელიზის შედგენა, 2018 წელი
მასტერკლასს ესწრებოდნენ პროექტის „სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ინიციატივა“ ფარგლებში შექმნილი ათი რეგიონალური ჰაბის (საზოგადოებრივი ორგანიზაციის და სოციალური საწარმოს) წარმომადგენლები. რეგიონალური ჰაბების მიზანს წარმოადგენს რეგიონალურ დონეზე სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება და ხელშეწყობა. შემდეგი რეგიონალური ჰაბები და სოციალური საწარმოს წარმომადგენელი ესწრებოდნენ პრო ბონო მასტერკლასს: ახალგაზრდა მეცნიერთა კლუბი (ოზურგეთი), LDA Georgia - ადგილობრივი დემოკრატიის სააგენტო (იმერეთი), კახეთი რეგიონალური ჰაბი (კახეთი), საზოგადოებრივი ორგანიზაცია "უკეთესი მომავლისთვის" (მცხეთა-მთიანეთი), ასოციაცია "ათინათი" (სამეგრელო-ზემო სვანეთი), ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი "ინტელექტი" (აჭარა), გორის საინფორმაციო ცენტრი (შიდა ქართლი), დემოკრატ მესხთა კავშირი (სამცხე-ჯავახეთი), ფონდი "აფხაზიინტერკონტი" (რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი), სამოქალაქო ინტეგრაციის ფონდი (ქვემო ქართლი).
რეგიონალური ჰაბებთან ჩატარებული საჭიროებების კვლევის (ინტერვიუს ფორმატი) შედეგად გამოვლინდა სოციალური მედიის მართვა და პრეს რელიზის შედგენის საჭიროება და პრო ბონო ქსელის წევრმა საკონსულტაციო კომპანიამ ProFit lab-მა გამოთქვა სურვილი პრო ბონოდ ჩაეტარებინა მასტერკლასი ზემოთ აღნიშნულ თემაზე.
პრო ბონო მასტერკლასის ფარგლებში, ჩატარდა მოსამზადებელი სამუშაოები და ერთ დღიანი მასტერკლასი, რომელსაც ესწრებოდა 10 რეგიონალური ჰაბის წარმომადგენელი. მასტერკლასი მოიცავდა შემდეგ თემებს:
პრო ბონო მასტერკლასს წარუძღვნენ კომპანია ProFit Lab-ის დამფუძნებელი მარიკა მჭედლიძე და მარკეტინგის მენეჯერი ანა ვასილცევი.
პრო ბონო მასტერკლასი ჩატარდა "საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის" მიერ, პროექტ "საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ინიციატივის" ფარგლებში. მას აფინანსებს ევროკავშირი, ხოლო თანადამფინანსებელია კონრად ადენაუერის ფონდი. პროექტს ახორციელებს კონსორციუმი კონრად ადენაუერის ფონდის ხელმძღვანელობით.

The representatives of ten regional Hubs, created within the frames of the project "Georgian Civil Society Sustainability Initiative", were attended Pro Bono Masterclass. The purpose of the regional Hubs is to promote and develop civil society at the regional level. The representatives of following Hubs were attended pro bono Masterclass: Young Scientist Club (Guria), LDA Georgia (Imereti), Regional Hub Of Kakheti (Kakheti), For the Better Future (Mtskheta-Mtianeti), Social Enterprise "Ikorta" (Mtskheta-Mtianeti), Association "Atinati" (Samegrelo-Zemo Svaneti), Young Scientist Union "Intelekti" (Adjara), Gori Infomational Centre (Shida Kartli), Fund "ApkhaziInterkont" (Racha-lechkhumi), Civic Integration Fund (Kvemo Kartli).
The following problems were identified, as a result of the research (number of interviews) conducted with each Regional Hubs - social media management and designing press release. Consulting company ProFit Lab, expertized in this field, conducted masterclass about the topic.
Within the frames of Pro Bono Masterclass, preperatory works and full day masterclass was conducted. As mentioned above, the represantatives of ten regional Hubs were attanded the masterclass. Following topics were discussed during the masterclass:
• Social Media Management;
• Designing Press Release;
Full day Pro Bono Masterclass was conducted for regional Hubs.
Speakers of Pro Bono Masterclass:the founder of ProFit Lab - Marika Mchedzlidze and Marketing Manager of ProFit Lab - Ana Vasiltsevi.
Pro Bono Masterclass was mediated by the Center for Strategic Research and Development of Georgia within the frames of "Georgian Civil Society Sustainability Initiative". The initiative is funded by the European Union and co-funded by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). The project is implemented by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS)