პრო ბონო კონსულტაცია მარკეტინგში, 2021 წელი
მეღვინეობა "თემი" არის სოფელ გრემში (კახეთი) არსებული საზოგადოება და სოციალური საწარმო. თემმა, როგორც ორგანიზაციამ აქტივობები 1989 წელს დაიწყო და მას შემდეგ სტაბილურად ვითარდება. დღესდღეობით აქ სხვადსხვა გამოცდილების და შესაძლებლობების 70-მდე ადამიანი ცხოვრობს და მუშაობს. თემი მიზნად ისახავს უზრუნველყოს მისი წევრები ცხოვრების საუკეთესო საშუალებებით და ზრუნვით და განავითაროს მისი სამეწარმეო საქმიანობა ფინანსური დამოუკიდებლობის მისაღწევად.
სოციალურ საწარმო ტრადიციული ქართული ჯიშის ყურძნიდან რქაწითელი და საფერავი, აწარმოებს მაღალი ხარისხის ქვევრის ორგანულ ღვინოებს.
უკანასკნელი რამდენიმე წლის განმავლობაში, თავისი ხარისხის გამო "თემის" ღვინო აღიარებულია საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ. ღვინის ექსპორტი ხდება სხვადასხვა ქვეყნებში, მათ შორის გერმანიაში, ნორვეგიასა და იაპონიაში. 2014 და 2015 წლების ღვინისა და სპირტის გამოფენაზე „WinExpo Georgia”, მეღვინეობის რქაწითელი დაჯილდოვდა ოქროს მედლით და 2013 და 2018 წლებში მან ვერცხლის მედლები მოიპოვა.
მეღვინოება "თემი" 2011 წლიდან აწარმოებს ღვინოს. დასაწყისში ბიო ღვინო საქართველოში ახალი ხილი იყო და ცნობადობა მალე მოიპოვეს, მაგრამ დროთა განმავლობაში ბიო ღვინოს ბაზარიც გაიზარდა, სხვა მოთამაშეებიც გაჩნდნენ და მეღვინოებამ ვერ მოახერხა ცნობადობის შენარჩუნება. შესაბამისად, საწარმოს გაყიდვებიც შემცირდა და ბოლო წლები, კლების ტენდეციით ხასიათდებოდა. პლიუს, ამას დაემატა პანდემიის პერიოდი, რომლის დროსაც გაყიდვები ფაქტიურად შეჩერდა.
გამოვლენილი საჭიროებების საფუძველზე, პრო ბონო კონსულტაციაში ჩაერთო ციფრული სააგენტო "ქუიქი". დასაწყისში, ჩატარდა შეხვედრა სააგენტოსა და სოციალურ საწარმოს შორის. "თემის" წამომადგენლებმა საწარმოს საქმიანობის შესახებ წარმოადგინეს პრეზენტაცია. შეხვედრის შედეგად ჩამოყალიბდა კონსულტაციის მიზანი და გეგმა.
სააგენტომ შეისწავლა საწარმოს ციფრული არხები და შექმნა საკომუნიკაციო სტრატეგია.
მეორე შეხვედრაზე, "ქუიქის" წარმომადგენლმა წარმოადგინა საკომუნიკაციო სტრატეგიის პრეზენტაცია და საწარმოსთან ერთად განიხილა სტრატეგიის დეტალები და განსახორციელებელი საქმიანობები.
ასევე, სააგენტომ იმუშავა საკომუნიკაციო სტრატეგიის ბიუჯეტზე, სადაც საწარმო გამოიყენებს სტრატეგიის განხორციელების პროცესში.

Beneficiaries: Social enterprise "Temi"
Temi is a community and social enterprise based in Gremi village in the Republic of Georgia. Temi started as a grassroots organization in 1989 and has grown steadily since then. Nowadays, about 70 people with different backgrounds and abilities live and work in Temi. The community aims to provide the best possible life opportunities and care for its members and to develop its entrepreneurial activities to reach financial independence.
Located in the famous Kindzmarauli Grand Cru microzone, "Temi" produce high quality organic Kvevri wine from the traditional Georgian grape varieties Rkatsiteli and Saperavi.
Over the last few years, the wine has been recognized for its excellence in Georgia and abroad. The enterprise exported the wine to different countries including Germany, Norway and Japan. At the 2014 and 2015 Wine and Spirits Exhibition “WinExpo Georgia” Rkatsiteli was awarded the gold medal and in 2013 and 2018 it won silver medals.
Winery "Temi" has been producing wine since 2011. At the beginning, bio wine was a new thing in Georgia and it gained recognition soon. But over the time, the bio wine market grew, also other players (competitors) appeared and winery failed to maintain the growth. Consequently, the sales of the enterprise have decreased and in the recent years have been characterized by a downward trend. In addition, pandemic started, during which sales literally stopped.
Based on the identified needs, digital agency "Quick" was involved in a pro bono consultation. In the beginning, a meeting was held between the agency and the social enterprise. Representatives of the Temi winery presented the activities and the concept of the enterprise. At the end of the meeting, the participants developed the purpose and the timeline of the consultation.
As part of the consultation, the agency conducted research about the digital channels of the enterprise and developed a communication strategy.
The representative of the Quick presented the communication strategy to Temi winery and discussed the details of the strategy and the activities to be implemented with the enterprise.
In addition, budget document was designed for the communication strategy by the agency. The document includes monthly and annual budget for each activities.