კომპანია: EPAM Georgia
სამოქალაქო ორგანიზაცია არის არაკომერციული, არასამთავრობო გაერთიანება, რომელიც მოქალაქეების მიერ ნებაყოფლობით არის შექმნილი საერთო ინტერესების, მიზნებისა და ღირებულებების გარშემო. ეს ორგანიზაციები მუშაობენ საზოგადოებრივი კეთილდღეობის გასაუმჯობესებლად სხვადასხვა სფეროში, როგორიცაა განათლება, ჯანდაცვა, გარემოს დაცვა, ადამიანის უფლებები, სოციალური სამართლიანობა და სხვა. ისინი მოქმედებენ მოგებაზე ორიენტაციის გარეშე და ხშირად წარმოადგენენ ხიდს სახელმწიფოსა და საზოგადოებას შორის.
პრეზენტაციისთვის მზადების პროცესში ყველაზე დიდი გამოწვევა პირველი ნაბიჯის გადადგმაა. ჩნდება კითხვები: "ვაითუ არ მოეწონოთ?", "ვაითუ ვერ მოვახერხო ყველაფრის თქმა?", "როგორ დავარწმუნო აუდიტორია?" ან "როგორ გადმოვცე მთავარი სათქმელი?". განსაკუთრებით რთულია საკუთარი თავის, ორგანიზაციისა და საქმიანობის შესახებ ისე მოყოლა, რომ მსმენელისთვის საინტერესო იყოს. ხშირად გამოწვევაა იმის განსაზღვრა, საიდან დავიწყოთ და რა მიმართულებით წავიყვანოთ საუბარი. ასევე ხშირია სურვილი, ერთ პრეზენტაციაში ყველა მნიშვნელოვანი საკითხის მოქცევისა.
2024 წლის 27 სექტემბერს, პრო ბონო აქტივობის ფარგლებში, EPAM Georgia-ს წარმომადგენელმა ნინო ბიგვავამ სამოქალაქო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის სემინარი ჩაატარა. სემინარის მიზანი იყო მონაწილეებისთვის ეფექტური პრეზენტაციის მომზადების სქემებისა და მეთოდების გაცნობა. რომელსაც სამოქალაქო სექტორის 19 წარმომადგენელი დაესწრო. ჯამში ნინო ბიგვავამ სემინარის ჩატარებას 6 პრო ბონო საათი დაუთმო.

How to Tell Our Story
A civil society organization is a non-profit, non-governmental association voluntarily created by citizens around common interests, goals, and values. These organizations work to improve public welfare in various fields such as education, healthcare, environmental protection, human rights, social justice, and more. They operate on a non-profit basis and often serve as a bridge between the state and society.
In the process of preparing for a presentation, taking the first step is the biggest challenge. Questions arise: "What if they don't like it?", "What if I can't say everything?", "How do I convince the audience?" or "How do I convey the main message?". It's particularly challenging to talk about ourselves, our organization, and our work in a way that's interesting to the audience. Often, determining where to start and which direction to take the conversation is challenging. There's also a frequent desire to fit all important issues into one presentation.
On September 27, 2024, as part of a pro bono activity, EPAM Georgia representative Nino Bigvava conducted a seminar for civil society organization representatives. The seminar aimed to introduce participants to effective presentation preparation schemes and methods. The seminar was attended by 19 representatives from the civil society sector. In total, Nino Bigvava dedicated 6 pro bono hours to conducting the seminar.
Result of Pro bono mediation: Mediator: Pro bono mediation is implemented within the framework of the project "Civil Society Initiative: Sustainable, Open and Accountable Civil Society Organizations for Georgia's Development" with the support of the European Union and the Konrad Adenauer Foundation.