სტრატეგიული დაგეგმვა და ორგანიზაციის მართვა
დასახული მისისა და მიზნების მისაღწევად ორგანიზაციას უნდა ჰქონდეს სწორად განსაზღვრული სტრატეგია. ამასთანავე, გარე ცვლილებებთან ადვილად ადაპტაციისთვის, ორგანიზაციებს ხშირად სჭირდებათ არსებული სტრატეგიების გადახედვა და შეცვლა. ყოველი ორგანიზაციის სტრატეგია მოიცავს მოკლევადიან და გრძელვადიან გეგმებს, რომლებშიც ჩამოყალიბებულია მიზნის მისაღწევად დაგეგმილი აქტივობები და შესაბამისი მეთოდები. სტრატეგიის ჩამოყალიბება თუ შეცვლა ყოველთვის ადვილი არ არის. მეორე მხრივ, არსებობენ აღნიშნული დარგის პროფესიონალები, რომლებიც მზად არიან საკუთარი ცოდნა და ექსპერტიზა გამოიყენონ პრო ბონო აქტივობების განსახორციელებლად და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების დასახმარებლად.
- სტრატეგიული დაგეგმვა
არაკომერციული ორგანიზაციებისთვის მნიშვნელოვანია საკუთარი მისიის, სტრატეგიის და ზეგავლენის სწორად და გასაგებად ფორმულირება დონორებისა და სხვადასხვა დაინტერესებული მხარეებისთვის, ასევე შემოსავლებისა და დაფინანსების მოზიდვის სტრატეგიის დაგეგმვა ყოველი მომდევნო წლისთვის. სწორად შემუშავებული სტრატეგია ეხმარება არაკომერციულ ორგანიზაციას საკუთარი მიზნებისა და გეგმების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდოს გარე დაინტერესებულ მხარეებს, მაგალითად პოტენციურ ინვესტორებს, სპონსორებს, კონსულტანტებსა და საბჭოს წევრებს. პრო ბონო პროფესიონალებმა შეიძლება უფასო კონსულტაცია გაუწიონ არაკომერციულ ორგანიზაციებს შედეგზე ორიენტირებული სტრატეგიული გეგმის შემუშავებაში. ამ გზით აღნიშნულ პროფესიონალებს ღირებული წვლილი შეაქვთ არაკომერციული ორგანიზაციის სოციალური ზეგავლენის ზრდაში.
- ორგანიზაციის მისია, ხედვა და ღირებულებები
მისიის, ხედვისა და ღირებულებების ფორმულირება ეხმარება ორგანიზაციას საკუთარი მიზნების განსაზღვრასა და მათზე კონცეტრირებაში. ამასთან, დროთა განმავლობაში ორგანიზაცია შეიძლება განვითარდეს და გასცდეს თავდაპირველ მისიასა და მიზნებს. აღნიშნული სფეროს პროფესიონალებმა შეიძლება ღირებული პრო ბონო დახმარება გაუწიონ არაკომერციული ორგანიზაციების ლიდერებს (ლიდერების გუნდს) ორგანიზაციის მისიის, ხედვის და ღირებულებების გადახედვისა და ჩამოყალიბების პროცესში.
- ორგანიზაციული განვითარება
როგორ უნდა მოხდეს პასუხისმგებლობების და როლების სწორად განსაზღვრა ორგანიზაციაში? რა ტიპის სტრუქტურა არის საჭირო ორგანიზაციის ზრდისთვის? რა ტიპის გუნდია საჭირო ცვლილებებთან და გამოწვევებთან გამკლავებისთვის? როგორია სწორი ლიდერული სტილი? სწორედ მოცემულ კითხვებზე პასუხის გაცემაში შეიძლება დაეხმაროს აღნიშნული სფეროს პროფესიონალი არაკომერციულ ორგანიზაციას პრო ბონო აქტივობის ფარგლებში.
- ლიდერების ქოუჩინგი
ორგანიზაციაში, სექტორში თუ პროექტის ფარგლებში განხორციელებულ ცვლილებებთან ადაპტაციისათვის საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ლიდერებს სჭირდებათ უწყვეტად იმუშაონ საკუთარ თავზე და განვითარდნენ, რათა ორგანიზაციის სოციალური მიზნების ეფექტური განხორციელება უზრუნველყონ და დაინტერესებულ მხარეთა მოლოდინებს უპასუხონ. ამ კონტექსტში, პროფესიონალი „ქოუჩების“ პრო ბონო დახმარება არაკომერციული ორგანიზაციის ლიდერებისათვის, ეხმარება მათ განვითარდნენ და გაუმკლავდენ არსებულ გამოწვევებს.
- პროექტის მენეჯმენტი
პროექტის მართვის პროფესიონალები შეიძლება პრო ბონოდ დაეხმარონ არაკომერციულ ორგანიზაციებს პროექტების დაგეგმვაში, განხორციელებასა და წარმატებით დასრულებაში, ასევე არსებული სირთულეების მართვაში. პრო ბონო დახმარება შეიძლება შეეხოს ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ღონისძიებების ორგანიზება, ახალი პიარ სტრატეგიის ჩამოყალიბება და განხორციელება, ახალი ფილიალის დაარსება და ა.შ.
- ცვლილებების მენეჯმენტი
გარე და შიდა ვითარებებით გამოწვეული ცვლილებები ნებისმიერი ორგანიზაციისათვის გამოწვევაა. მოცემულ სფეროში გამოცდილი ქოუჩი შეიძლება პრო ბონოდ დაეხმაროს არაკომერციულ ორგანიზაციას ცვლილებების მართვასა და ეტაპობრივ განხორციელებაში. იქნება ეს ახალი პროექტის დასაწყისი, თაობათა ცვლილება თუ სულაც ახალი ორგანიზაციის დაფუძნება, გამოცდილი პროფესიონალები („ქოუჩები“) ეხმარებიან ორგანიზაციის გუნდს საჭირო სტრატეგიისა და პროცესების დაგეგმვაში.
- ბიზნეს გეგმა სოციალური საწარმოსთვის
სოციალური საწარმოსთვის მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენს ბიზნესის სწორი დაგეგმვა და ფინანსების მართვა. აღნიშნული სფეროს პროფესიონალებს შეუძლით პრო ბონოდ დაეხმარონ სოციალურ საწარმოებს ბიზნეს გეგმის ჩამოყალიბებაში, ორგანიზაციის საოპერაციო და ფინანსური მიზნების განსაზღვაში. შედეგად, სოციალურ საწარმოებს შეეძლებათ უკეთ მოემსახურონ საკუთარ ბენეფიციარებს და შეასრულონ თავიანთი სოციალური მისია.
- ღონისძიებების დაგეგმვა
რადგან არაკომერციული ორგანიზაციები მჭიდროდ მუშაობენ საზოგადოების სხვადასხვა ჯგუფებთან, ისინი ხშირად ახორციელებენ სხვადასხვა ღონისძიებებს. გამოცდილ ივენთ-მენეჯერებს შეუძლიათ უსასყიდლო დახმარება გაუწიონ არაკომერციულ ორგანიზაციებს სხვადასხვა ღონისძიებების სწორად დაგეგმვასა და განხორციელებაში. პროფესიულად მოწყობილი ღონისძიებები ძალიან კარგი საშუალებაა მხარდამჭერების მობილიზებისთვის, ახალი დაინტერესებული მხარეების მოსაზიდად და არაკომერციული ორგანიზაციის ცნობადობის ასამაღლებლად.
- ჩაერთეთ პრო ბონო აქტივობებში, როგორც პრო ბონო კომპანია
იმისათვის, რომ ორგანიზაციამ მიაღწიოს დასახულ მიზნებს, აუცილებელია სწორად განსაზღვრული სტრატეგია. თუ წარმოადგენთ არაკომერციული ორგანიზაციას და თვლით, რომ გჭირდებათ დახმარება აღნიშნულ სფეროში, მაგრამ ვერ იპოვეთ შესაბამისი კატეგორია ამ ჩამონათვალში, დაგვიკავშირდით, და თქვენი ორგანიზციის საჭიროებებიდან გამომდინარე, ჩვენ დაგეხმარებით სწორი კატეგორიის ფორმულირებაში ან ახალი კატეგორიის შექმნაში.
- შექმენით თქვენთვის საჭირო კატეგორია
„საქართველოს სტრატეგიული კვლევების და განვითარების ცენტრი“ ხელს უწყობს ჩვენი ქვეყნის პროფესიონალებს გამოიყენონ საკუთარი ცოდნა და გამოცდილება საზოგადოების საკეთილდღეოდ. როგორც პრო ბონო პროექტების შუამავალი ორგანიზაცია, „საქართველოს სტრატეგიული კვლევების და განვითარების ცენტრი“ აგროვებს ინფორმაციას საზოგადოებრივ ორგანიზაციათა საჭიროებების შესახებ, აკავშირებს ერთმანეთთან პრო ბონო კომპანიებსა და ბენეფიციარ ორგანიზაციებს და ფასილიტაციას უწევს მთელ პროცესს. ამგვარად იზოგება პრო ბონო კომპანიათა დრო და ძალისხმევა. თუ ხართ მოტივირებული პროფესიონალი ან კომპანია და გსურთ, რომ გასწიოთ პრო ბონო მომსახურება აღნიშნულ სფეროში, მაგრამ ვერ იპოვეთ თქვენი ექსპერტიზის შესაფერისი კატეგორია ამ ჩამონათვალში, მოგვმართეთ და ჩვენ დაგაკავშირებთ შესაბამისი საჭიროების მქონე ბენეფიციარ ორგანიზაციასთან.

Strategy Planning and Organizational Management
Each non-profit organization should have well-defined strategies to be able to achieve their missions and purposes. At the same time, in order to be adaptive to external changes require strategic reorientation. Each strategy consists of short term and long term plans outlining the activities and methods necessary to achieve goals and milestones. On the other hand, there are professionals whose expertise lies precisely in these areas and are looking for the ways to use their professional skills for pro bono services for non-profit organizations.
- Strategy Consulting
Non-profit organizations have great desire to document their mission, strategy and impact logic clearly for sponsors and stakeholders and to develop their income strategy for the following years. A well-defined strategy allows the non-profit organizations to communicate their goals and plans to external stakeholders, such as potential investors, sponsors, consultants or committee members. By providing the service, strategy professionals advise non-profit organizations in formulation of an impact-oriented strategic plans. Thus, the strategy professional makes direct valuable contribution to the social impact of the organization.
- Mission, Vision and Values
The mission, vision and value statement helps an organization to define its purpose and focus on it more closely. Also, an organization may outgrow the original purpose, mission and vision over time. Professionals specialized in this area lead the (leadership) team of non-profit organization through the process of developing or reflecting on one’s own mission, vision and values.
- Organizational Development
Organizational development framework gives the answer to the following questions: How can responsibilities and roles be clarified within the organization? What structures are essential to foster the growth of the organization? What kind of team is necessary to handle and adapt with change? How can leadership be well designed? etc. Professionals, expertized in these area, assist non-profit organizations to clarify answers to above mentioned questions.
- Leadership Coaching
In order to meet existing and new challenges, professional coaching experts support the leaders of non-profit organizations to develop themselves. As a result of changes in the organization, in the sector or even in the project requirements, social players must constantly adapt themselves to changes in order to be a reliable partner for society.
- Project Management
Professional project managers support non-profit organizations to successfully plan, implement and complete projects. They help with the various challenges that arise during the implementation of an idea and assist a team to handle them. The spectrum of possible pro bono projects in the area of project management ranges from event organization to the development and implementation of a new PR strategy up to the establishment of a new branch.
- Change Management
Changes caused by internal or external circumstances are a challenge for every organization. By providing the service, experienced coaches accompany team of non-profit organizations through the phases of change. Whether it's a new organization, a new start or a change of generation, together with the Pro-bono coaches, the necessary strategies and processes are developed.
- Business Planning for Social Enterprises
As social enterprises are facing liquidity challenges, they need assistance to solve this problem. Experienced professionals specialized in this field, provide consultancy to social enterprises in business planning. By providing the service, professionals help to prepare set of documents about organization’s operational and financial objectives. As a result, it makes easier for social enterprises to provide proper service for their beneficiaries and thus, fulfill their mission and vision.
- Planning an Event
As long as non-profit organizations are working closely with society, they are organizing various events. Experienced event managers assist non-profit organizations in planning and organizing an event. Professional events are a good opportunity to mobilize supporters, attract new stakeholders and create public awareness about name and mission of the non-profit organizations.
- Create Category Suitable for You
Well defined strategy plan is necessary for organizations to achieve their missions and vision. If you are a non-profit organization and consider that you need an advice in strategy planning, leadership and management, but have not found the right category, simply address us and we will assist you to formulate the right category or create a new one based on your needs, because responding to your needs is our promise.
- Commit Yourself as a Pro Bono Firm
CSRDG enables professionals in Georgia to use their skills for our society’s welfare in new areas of responsibility. As a pro bono intermediary organization, CSRDG is working to forward the pro-bono inquiries from non-profit organizations to the pro-bono-interested companies and to save their effort. If you are a dedicated professional in marketing and communication and want to provide pro bono service but you have not found the right category here, simply address us and we will help you to connect with appropriate beneficiary.