პრო ბონო კომპანია: სადაზღვევო კომპანია "ალდაგი"
ბენეფიციარი: “მთის ბავშვებისთვის” - ეთერ არსანიძე/რაჭის სათემო ორგანიზაცია, რაჭა-ლეჩხუმი - პრო ბონო კონსულტანტი ქეთევან მაღალაშვილი, ალდაგი.
მოკლედ ინიციატივის შესახებ:
რაჭა, მოსახლეობის სიმცირითა და სოციალურად დაუცველი ოჯახების რაოდენობით, ერთ-ერთ მოწინავე ადგილზეა საქართველოში. საახალწლოდ, როცა დედაქალაქში საჩუქრების ცვენაა, მთაში მცხოვრები ბავშვების მშობლებს საჩუქრების შეძენის საშუალება არ აქვთ. სწორედ ამიტომ რაჭის სათემო ორგანიზაციის წევრმა ეთო არსანიძემ წამოიწყო კამპანია „მთის ბავშვებისთვის“. ჯგუფმა მოახერხა და პირველ წელს 20-ზე მეტი მხარდამჭერი მოიპოვა და ამავე რაოდენობის ბავშვებისთვის საჩუქრების მოსაგროვებლად. მეორე წელს, 60-მდე მსურველი მოიძიეს და მათი დახმარებით 62 ბავშვი გაახარეს. კამპანია წელსაც გრძელდება.
პრო ბონო პროექტის მოსამზადებელი პერიოდი ოქტომბერში დაიწყო, რომელშიც სადაზღვევო კომპანია ალდაგის მხრიდან ქეთევან მაღალაშვილი, იყო ჩართული. 4 შეხვედრა და 4 პრო ბონო საათი ერთობლივი მუშაობის შედეგად განისაზღვრა შინაარსი, რეგიონში არსებული სტატისტიკური მონაცემები სკოლებისა და მოსწავლეების რაოდენობასთან დაკავშირებით, რომელმაც კარგად გამოაჩინა საკითხის სიმწვავე.
ერთობლივი სამუშაოების შედეგად მომზადებულ პრეზენტაციაში, პრო ბონო კონსულტანტის რჩევით, კონკურსანტმა ჩადო სტატისტიკური მონაცემები, აჩვენა ონისა და ამბროლაურის რაიონში არსებული სკოლები, რომელიც 200 მოსწავლეზეა გათვლილი და რეალური მოსწავლეების რაოდენობა 5-40 მოსწავლემდე მერყეობს. არსებულმა სტატისტიკამ კარგად გამოაჩინა რეგიონში არსებული სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობა.
9 ნოემბერს, გამართულ ღონისძიებაზე, ეთო არსანიძის ინიციატივა დარბაზის რჩეული გახდა და მოიპივა ბირმინგემის უნივერსიტეტის 500 ფუნტი და კომპანია CSRDG-ს მიერ დაწესებული 500 ლარის ოდენობის ფულადი პრიზი. ასევე მოორ ეიბისის ფინანსური მხარდაჭერა. სოციალური საწარმოს „დედიკოების“ მიერ საგანგებოდ მათვის შეკერილი ზურგჩანთები, სოციალური მაღაზია „ესკი“-ს ვაუჩერი საახალწლო საჩუქრებისთვის და სხვადსხვა სიმბოლური საჩუქრები.

Pro Bono provider: Aldagi
Beneficiaries: "For the Children of the Mountain" - Eter Arsanidze/Racha Community Organization, Pro Bono Consultant Ketevan Kholiashvili, Aldagi.
Problem description: In September-November 2022, members of the Pro Bono Network and partner companies implemented a large-scale pro bono project, which involved helping civil activists prepare presentations on initiatives. Activists had to present their presentations in the competition at the Community Leaders Forum - "Best Community Initiative 2020-2021" 5 business companies, and representatives of 4 pro bono networks were involved in the process: Bank of Georgia, TBC Bank, Credo Bank, Crystal, and pro bono network non-member company "Aldagi".
Briefly about the initiative: Racha is one of the leading regions in Georgia with its small population and a number of socially vulnerable families. On New Year's Day, when gifts are falling in the capital, parents of children living in the mountains do not have the opportunity to buy gifts. That is why Eto Arsanidze, a member of the Racha community organization, launched the "For the Children of the Mountain" campaign. The group succeeded and gained more than 20 supporters in the first year and the same number to collect gifts for children. In the second year, about 60 applicants were found and with their help, 62 children were made happy. The campaign continues this year as well.
Services delivered: The preparatory period of the pro bono project started in October, in which Ketevan Goliashvili was involved from the side of the insurance company Aldagi. As a result of 4 meetings and 4 pro bono hours of joint work, the content was defined, and the statistical data available in the region regarding the number of schools and students clearly showed the seriousness of the issue.
The outcome of pro bono mediation: In the presentation prepared as a result of joint work, with the advice of a pro bono consultant, the contestant included statistical data, showed the schools in Oni and Ambrolauri districts, which are designed for 200 students and the actual number of students ranges from 5-40 students. The existing statistics clearly showed the social and economic situation in the region.
On November 9, at the event held, Eto Arsanidze's initiative became the favorite of the hall and received 500 pounds from the University of Birmingham and a cash prize of 500 GEL established by the company CSRDG. as well as the financial support of Moor Abis. Specially sewn backpacks by the social enterprise "Dedikos", a voucher for the social store "Eski" for New Year's gifts and other symbolic gifts.