დოტს ლეგალმა STEM Space იურიდიული მხარდაჭერა გაუწია
ორგანიზაციის შესახებ: სოციალური საწარმო შეიქმნა ლეგო-განათლების კურსების განხორციელების მიმართულებით, რომელიც მიზნად ისახავს ახალგაზრდების დასაქმებას, საქართველოში STEM-ის და პროფესიული განათლების პოპულარიზაციას. ზემოაღნიშნული მიზნების მისაღწევად, ორგანიზაცია საკუთარი საქმიანობის ფარგლებში ითვალისწინებს:
- ადგილობრივი მოსახლეობის, მ.შ. სხვადასხვა მოწყვლადი ჯგუფების სოციალურ-ეკონომიკური ინტეგრაციის ხელშეწყობას;
- მსოფლიოში არსებული საუკეთესო პრაქტიკისა და საკუთარი გამოცდილების გაერთიანებით ტრენინგების ორგანიზებასა და ჩატარებას;
- ინოვაციური ღონისძიებების დაგეგმვასა და ორგანიზებას;
თანამშრომლობას ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, მ.შ. სხვადასხვა პროფესიულ გაერთიანებებთან.
ორგანიზაციის წესდებას და ორგანიზაციის დირექტორს უფლება-მოვალეობების შესრულების დროს გაუვიდა ვადა. სოციალური საწარმო საჭიროებდა მისი, როგორც ორგანიზაციის წესდების ხელახალ რეგისტრაციას ასევე, ახალი ხელმძღვანელი პირის არჩევას. აღნიშნული პრობლემების გამო ზაფხულის პერიოდიდან სოციალურ საწარმოს გაყინული ჰქონდა ანგარიში და ვერ ხორციელდებოდა, ასევე სხვა ადმინისტრაციული საქმიანობა.
2023 წლის აგვისტოში იურიდიული კომპანია და მისი თანამშრომელი უმცროსი იურისტი, ნათია ბაღდავაძე (8.5 პრო ბონო საათი) და მმართველი პარტნიორი, ციცია ჯავახიშვილი (4 პრო ბონო საათი) სოციალური საწარმო STEM Space-ს პრო ბონო საწყისებზე იურიდიული საკითხებისა და საჯარო რეესტრისთვის საჭირო დოკუმენტაციის მომზადებაში დაეხმარნენ.
მხლოდ იურიდიული კომპანიის დახმარების და მათ მიერ განხორციელებული სამუშაოების შემდეგ შეიცვალა წესდება საჯარო რეესტრში და ახალი დირექტორის არჩევა მოხდა.

Pro Bono Provider: Dots Legal
About the Organization: STEM Space, a social enterprise based in Tbilisi, was established to implement Lego-educational courses, focusing on the employment of young people and the promotion of STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) and professional education in Georgia. The organization is dedicated to achieving its goals through the following activities:
- Supporting the local population, with a focus on promoting socio-economic integration for various vulnerable groups.
- Organizing and conducting training sessions by incorporating best practices from around the world and leveraging their own experience.
- Planning and executing innovative events.
- Establishing collaborations with both local and international organizations, including various professional associations.
Problem description: The organization's charter and the tenure of its director expired during the execution of rights and duties. To address this, the social enterprise needed to re-register its charter and elect a new leader. As a result of these issues, the social enterprise's account was frozen since the summer period, preventing the completion of financial transactions and other administrative activities.
Services delivered: The legal team, comprising junior lawyer Natia Bagdavadze (8.5 pro bono hours) and managing partner Tsitsia Javakhishvili (4 pro bono hours), provided crucial assistance to STEM Space. They addressed the legal issues surrounding the charter and prepared the necessary documentation for public registry submission.
Result of Pro bono mediation: Thanks to the legal team's efforts, the charter was successfully changed in the public register, and a new director was elected, resolving the administrative challenges that had hindered STEM Space's operations.