HR საკონსულტაციო პროექტი
ორბის ბუდე სოციალური საწარმოა, რომელიც სოფელ სამშვილდეში მდებარეობს. მისი მიზანია შექმნას განსაკუთრებული სივრცე მოგზაურთათვის, რომელიც იქნება ისტორიული მარშრუტების გზამკვლევი და ახალი, საინტერესო აქტივობების ადგილი.
ორბის ბუდე უკვე ფუნქციონირებს, თუმცა მოთხოვნის ზრდასთან ერთად იზრდება საჭიროებები და ახალი თანამშრომლების ჩართვა. ორგანიზაციას ესაჭიროება სტრუქტურა, ყველა თანამშრომლის უფლება მოვალეობებისა და სამუშაოს აღწერა,
პროექტის ფარგლებში მომზადდა - ორგანიზაციული გან.ჩარტი. განისაზღვრა თანამშრომელთა რაოდენობა, შეფასდა ადამიანური რესურსის საჭიროების მასშტაბი, მომზადდა თანამშრომელთა სამუშაო აღწერები.

Pro Bono Company: Aldagi
Orbi Bude is a social enterprise located in the village of Samshvilde. Its goal is to create a special space for travelers, serving as a guide to historical routes and a hub for new, exciting activities.
Although Orbi Bude is already operational, the growing demand has increased the need for onboarding new employees. The organization requires a structured framework outlining the rights, duties, and job descriptions for all employees.
On June 25, 2024, at Orbi Bude, Gvantsa Chakhava, the head of the HR department at Aldag, was involved in the project. The company dedicated 20 pro bono hours to this activity.
An organizational chart was created as part of the project. The number of employees was determined, the scale of human resource needs was assessed, and job descriptions for employees were prepared.