ინტერიერის დიზაინი ახალი სოციალური საწარმოსთვის
პრო ბონო ქეისში ჩართულები იყვნენ: არქიტექტურისა და დიზაინის ფაკულტეტის სტუდენტი - ბექა საცერაძე და კონსულტანტი - ინტერიერის დიზაინიერი სალომე ჭყონია
ბენეფიციარი: სოციალური საწარმო “ორბის ბუდე”
ორბის ბუდე სოციალური საწარმოა, რომელიც სოფელ სამშვილდეში მდებარეობს. მისი მიზანია შექმნას განსაკუთრებული სივრცე მოგზაურთათვის, რომელიც იქნება ისტორიული მარშრუტების გზამკვლევი და ახალი, საინტერესო აქტივობების ადგილი. საწარმოს სურვილი აქვს დაიმკვიდროს თავი როგორც ადგილობრივმა ტურისტულმა ობიექტმა, ტერიტორიაზე რამდენიმე შენობა ნაგებობაა განთავსებული, რომელიც დასრულებული არ იყო და საჭიროებდა ინტერიერისა და ექსტერიერის დიზაინს.
ჩატარებული სამუშაო: 2023 წლის მარტი-მაისის თვეში, სოციალური საწარმო „ორბის ბუდეს“ საჭიროებების გადასაჭრელად კომპლექსური პრო ბონო ქეისი განხორციელდა, რომელიც აერთიანებდა პროფესიონალ ინტერიერის დიზაინერს, სალომე ჭყონიას როგორც კონსულტანტს, არქიტექტურისა და დიზაინის ფაკულტეტის სტუდენტს ბექა საცერაძეს როგორც ინტერიერის დიზაინერს და მაია წიგნაძე ლანდშაფტის მიმართულებით კონსულტანტი. ბექას მიერ ორბის ბუდისთვის მომზადდა ტურისტული საინფორმაციო შენობის ინტერიერის დიზაინი, ავეჯის დიზაინი და ასევე ეზოს დიზაინი. აღსანიშნავია რომ სტუდენტის მიერ მოხდა სრული შენობა ნაგებობის აზომვითი სამუშაოების ჩატარება, ინტერიერის/ავეჯის სტილისა და ფაქტურების შერჩევას, ვიზუალური პროექტის 3D-აწყობას. ასევე ბექა საცერაძე ჩართული იყო ავეჯის დამზადების პროცესში. საერთო ჯამში ბექას მიერ პროექტის მოსამზადებლად 52 პრო ბონო საათი დაიხარჯა,სალომე ჭყონიას მიერ 2 საათი, ხოლო მაია წიგნაძის მიერ 6 საათი.
პრო ბონო მედიაციის შედეგად მომზადდა: ტურისტული საინფორმაციო შენობის დიზაინის პროექტი. ეზოს კეთილმოწყობის გეგმა და ეზოს ავეჯის ვიზუალური სტილის შერჩევა.

Interior design for the new social enterprise "Orbis Bude" - 27.02.2023 – 17.05.2023
Pro Bono provider: Student of Georgian Technical University Faculty of Architecture and Design - Beka Satseradze, and professional interior designer Salome Chkonia.
Beneficiary: Orbis bude
Problem description: “Orbis Bude” is a social enterprise, which is located in the village of Samshvilde, and its goal is to create a special space for travelers, which will be a guide to historical routes and a place for new, interesting activities.
The company wants to establish itself as a local tourist destination. There are several buildings in the area that were not finished and needed interior and exterior design.
A group of pro bono consultants, consisting of a design company and professional Salome Chkonia, a student of Georgia Technical University - Beka Satseradze, and a volunteer gardener - Maya Tsignadze, worked on pro bono consultations with social enterprise Orbis Bude regarding interior design.
In total, 52 pro bono hours were spent by Beka Satseradze, and 2 hours by Salome Chkonia, 6 hours by Maia Tsignadze for the preparation of the project.
Beka Satseradze carried out measurement works of the complete building structure, selection of interior/furniture styles and textures, and 3D assembly of the visual project. He was also involved in the process of making furniture.
Result of Pro bono mediation: As a result of pro bono mediation, the design project of the tourist information building was prepared. The patio landscaping plan and patio furniture visual style were determined.