პრო ბონო იურიდიული კონსულტაცია, 2017 წელი
სოციალური საწარმო „იკორთა“ დაფუძნდა 2011 წელს არასამთავრობო ორგანიზაციის „უკეთესი მომავლისთვის“ მიერ. საწარმო მდებარეობს გორის რაიონში - წეროვანის დევნილთა დასახლებაში. საწარმოს სოციალური მიზანს წარმოადგენს ქალებისა და ახალგაზრდების პროფესიული განვითარება, დევნილი მოსახლეობის დახმარება მათი სამოქალაქო საზოგადოებაში ჩართულობის გზით. გამომდინარე იქიდან, რომ დასაქმების პრობლემა დევნილთა დასახლებაშიც ისეთივე აქტუალურია, როგორც მის გარეთ, საწარმოს მიზანია დევნილ ქალებს და ახალგაზრდებს გააჩნდეთ დასაქმებისათვის საჭირო უნარები ბაზარზე არსებული მოთხოვნების შესაბამისად.
სოციალური საწარმო „იკორთა“ არის ტიხრული მინანქრის სახელოსნო და მომხმარებელს სთავაზობს ხალხური რეწვის მრავალსაუკუნოვანი ტრადიციების საფუძველზე შექმნილ მინანქრის სამკაულებს (საყურე, ბეჭედი, გულსაბნევი, გულსაკიდი, ჯვარი, სამაჯური) და ტექსტილს (ნაქარგობები და შალები).
საწარმოდან მიღებული შემოსავალი ხმარდება, როგორც მის ბენეფიციარებს, ასევე ორგანიზაციის მდგრადობასა და ორგანიზაციის მისიის (ქალებისა და ახალგაზრდების პროფესიული განვითარება, კონფლიქტების მშვიდობიანად მოგვარების შესახებ მათი ცნობიერების ამაღლება, საზოგადოების ეფექტურობის ზრდა და დევნილი მოსახლეობის ხელშეწყობა მათი სამოქალაქო საზოგადოებაში ჩართულობის გზით) შესრულებას.
სოციალურ საწარმოს "იკორთა", ერთ-ერთმა სარეკლამო კომპანიამ დაუმზადა კლიპი, რომელიც საწარმოს პოპულარიზაციას შეუწყობდა ხელს. თუმცა, საბოლოო პროდუქტი არ აკმაყოფილებდა შეთანხმებულ პირობებს და მიუხედავად სოციალური საწარმოს მცდელობისა სარეკლამო კომპანიისგან ვერ მიიღო ხარისხიანი კლიპი. შედეგად, "იკორთამ" გადაწყვიტა პრობლემის გადაჭრის სამართლებრივი გზისთვის მიემართა. იმისათვის, რომ სწორად განესაზღვრა შესაძლო სამართლებრივი გზები, დასჭირდა იურისტის კონსულტაცია.
პრო ბონო კონსულტანტი: კორძაძის საადვოკატო ბიუროს ადვოკატი - ირაკლი ალხაზიშვილი
პრო ბონო კონსულტაცია ჩატარდა სიფა-ს (საქართველოს იურიდიული ფირმების ასოციაცია) მხარდაჭერით. 2017 წლის 7 ივლის, ასოციაციის წევრმა იურიდიულმა კომპანიამ - კორძაძის საადვოკატო ბიურომ პრო ბონო კონსულტაცია გაუწია სოციალურ საწარმოს "იკორთა". პრო ბონო კონსულტაცია მოიცავდა ერთ შეხვედრას, რომლის ფარგლებში დაახლოებით ერთი საათის განმავლობაში, ადვოკატმა ირაკლი ალხაზიშვილმა იურიდიული კონსულტაცია გაუწია იკორთას.
პრო ბონო მედიაციის შედეგად "იკორთამ" მიიღო რეკომენდაციები თუ რა ნაბიჯები უნდა გადადგას იმისათვის, რომ დაიცვას საკუთარი უფლებები ან რა სამართლებრივი გზა უნდა აირჩიოს საკუთარი უფლებების დასაცავად.

Legal Pro Bono Consultation, 2017
Social enterprise "Ikorta" was founded in 2011 by NGO "For Better Future". The organization is located in Tserovani IDP settlement near Gori district. The social purpose of the organization is to support professional development of women and youth and to promote IDPs by involving them in civil activities. As long as, the unemlpoyment is as severe problem in IDP settlement as its outside, the social enterprise aim is to provide demandable work abilities to women and youth.
Social enterprise "Ikorta" is enamel jewelry manufactory. Using traditional Georgian techniques, "Ikorta" offers enamel jewelry (rings, earnings, pendants, brooches, etc.) and textile (embroidery) to its clients. Income earned from the enterprise is used to support as its beneficiaries also sustainable development and mission accomplishment of the organization (professional development of women and youth, increasing their awareness about peaceful solving of conflicts, increasing efficiency of society and encouraging IDPs to participate in civil activities).
One of the local advertising company proposed the offer to social enterprise "Ikorta". Within the offer, advertising company suggested to produce promoting video for “Ikorta”, which will be used for raising the awareness about “Ikorta” and in general, to increase its popularity. Though, the final product was not corresponded to initial agreement. In spite of the efforts of "Ikorta", they couldn't receive high quality product from the advertising company. As a result, "Ikorta" decided to solve the problem by using the legal way. In order to determine the possible legal ways, "Ikorta" needed legal consultation.
Pro Bono Consultant: Lawyer of Kordzaze Law Office
Pro bono consultations was supported by ALFG (Association of Law Firms of Georgia). On July 7, 2017 the member of association - Kordzadze Law Office conducted pro bono consultation to social enterprise "Ikorta". Within the frames of pro bono service, legal consultation was held by the lawyer - Irakli Alkhazishvili. The recommendations was given to "Ikorta" about further legal steps and ways to protect its rights.
Within the frames of pro bono service, legal consultation was held by the lawyer - Irakli Alkhazishvili. The recommendations was given to "Ikorta" about further legal steps and ways to protect its rights.