HR საკონსულტაციო პროექტი
ჰოსპისი „ფერისცვალება“ თბილისში 2028 წელს დაარსდა, რომლის მიზანია დაეხმაროს ადამიანებს მათი ცხოვრების ყველაზე რთულ მტანჯველ და მნიშვნელოვან მომენტებში: პალიატიური და გერიატრიული მზრუნველობის საჭიროების მქონე პაციენტებსა და მათ ოჯახის წევრებზე ზრუნვა, სულიერი და ფიზიკური მხარდაჭერა, ქრონიკული და უკურნებელი სენით დაავადებული პაციენტების ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესება, დახმარება მათ ღირსეულ სიცოცხლესა და ღირსეულ გარდაცვალებაში; პალიატიურ და გერიატრიულ მზრუნველობაში ხარისხიანი მოვლისა და პროფესიული განათლების ხელშეწყობა.
ჰოსპისი ფერისცვალება ეხმარება ქრონიკული და უკურნებელი სენით დაავადებულ პაციენტებს, რამდენიმე მიმართულებით, აქვთ სასნეულო სახლი და შინმოვლის სამსახური. კერძოდ:
- მონასტრის მიმდებარედ არსებულ სასნეულო სახლში, მოწყალების დები 24 საათის განმავლობაში ზრუნავენ 6 მძიმე პაციენტზე ყოველდღიურად. მომსახურება უსასყიდლოა.
- სამუშაო დღეებში 80 პაციენტთან თბილისის მასშტაბით ხორციელდება 1.5 საათიანი ვიზიტი ბინაზე მათი ფიზიკური მოვლისა და მორალური თანადგომისთვის. მომსახურება უსასყიდლოა.
- ყოველდღიურად 30-მდე პაციენტთან ხორციელდება მზრუნველობა 24 საათიანი შინმოვლის სერვისის ფარგლებში. მომსახურების დრო განისაზღვრება პაციენტის საჭიროებებიდან გამომდინარე. მომსახურება ფასიანია.
ჰოსპისისთვის აუცილებელია შიდა სტრუქტურის მოწესრიგება, რაც მოიცავს მმართველი რგოლისა და მენეჯმენტის რგოლის ურთიერთდამოკიდებულების განსაზღვრას, სუბორდინაციის დადგენას და ორგანიზაციული სტრუქტურის ფორმირებას.
2024 წლის 24 ოქტომბერს ბანკი კრედოს HR დეპარტამენტის თანამშრომელი ინგა თალაკვაძე ჩაერთო პრო ბონო პროექტში. პროექტის მიზანი იყო ჰოსპისის არსებული ორგანიზაციული ჩარტის ანალიზი და მისი მოწესრიგება. ბანკი კრედოს მიერ პრო ბონო აქტივობაში დაიხარჯა 3 საათი და 50 წუთი.
პროექტის ფარგლებში მომზადდა ჰოსპის „ფერიცვალება“-ის ახალი ორგანიზაციული ჩარტი, რომელიც ეფუძნება მმართველი და მენეჯმენტის რგოლების სტრუქტურის გაუმჯობესებას, რაც უზრუნველყოფს შიდა მართვის უფრო ეფექტიანობას.

HR Consulting Project
Hospice "Peristshaleba" was established in Tbilisi in 2028 with the mission of supporting individuals during the most challenging and significant moments of their lives. The hospice provides palliative and geriatric care to patients and their families, offering physical and spiritual support, improving the quality of life for individuals with chronic and incurable diseases, and ensuring they live and die with dignity. Additionally, it advocates for quality care and professional education in palliative and geriatric services.
The hospice operates in several areas, including a nursing home and home care services:
- Nursing Home: Located adjacent to a monastery, the Sisters of Charity provide 24-hour care to six seriously ill patients free of charge.
- Home Visits: On weekdays, 80 patients across Tbilisi receive 1.5-hour home visits for physical care and moral support. This service is free of charge.
- 24-Hour Home Care Service: Up to 30 patients receive customized care daily, with service duration based on individual needs. This service is fee-based.
Hospice "Peristshaleba" requires the establishment of a formal internal structure. This includes defining relationships between the governing and management bodies, clarifying lines of subordination, and developing an organizational framework.
On 24 October 2024, Inga Talakvadze, an HR Department employee at Bank Credo, participated in a pro bono project to analyze and refine the hospice's organizational chart. Bank Credo contributed a total of 3 hours and 50 minutes to this initiative.
As part of the project, a new organizational chart for Hospice "Peristshaleba" was developed. The updated structure improves the alignment between governing and management levels, ensuring more effective internal operations.