პრო ბონო კომპანია: ფინანსური ჩართულობის ორგანიზაცია კრისტალი
მოკლედ ინიციატივის შესახებ: ორგანიზაცია „ახალი აზროვნების ინსტიტუტი“-ს ინიციატივა „NTI თქვენს სახლში“ პანდემიის დროს განხორციელდა. პანდემიასთან დაკავშირებული პირველი რეგულაციები ქვემო ქართლში, მარნეულის რაიონში შემოიღეს, რაც ადგილობრივი მოზარდებისთვის დიდი სტრესი იყო. NTI-მ მოსწავლეთა საჭიროებების გამოსავლენად სატელეფონო კვლევა ჩაატარა, რომლის შედეგად დადგინდა, რომ მოსწავლეებს სახლიდან გაუსვლელად სჭირდებოდათ სხვადასხვა აქტივობებში ჩართვა და თავადაც ჰქონდათ რამდენიმე იდეა, რომლითაც შეძლებდნენ სტრესის დაძლევას და ამავდროულად განივითარებდნენ შემოქმედებით უნარებს. სწორად ასე შეიქმნა მოსწავლეებისა და ორგანიზაციის ერთობლივი გადაწყვეტილებით კამპანია 'NTI თქვენს სახლში', რომლის მიზანი იყო ბავშვების ნახატების
მიხედვით შექმნილი ილუსტრაციების გაცოცხლება, გახმოვანება და დამონტაჟება. ორგანიზაციის მოხალისე ახალგაზრდების მიერ გახმოვანდა და შეიქმნა ილუსტრაციები: ქართული ხალხური ზღაპრები აზერბაიჯანულ ენაზე, აზერბაიჯანული ხალხური ზღაპრები კი ქართულ ენაზე.
პრო ბონო ჩართულობის პროცესი ოქტომბერში დაიწყო. საბოლოო პროდუქტის მისაღებად საჭირო გახდა 5 შეხვედრა, რომელმაც 6 საათი შეადგინა. ფინანსური ჩართულობის ორგანიზაცია კრისტალის თანამშრომელი ლიკა სალუქვაძე და ქამრან ეფენდიევის ერთობლივი მუშაობის პროცესი საინტერესოდ და ნაყოფიერად წარიმართა.
შეხვედრების დროს განისაზღვრა სამოქმედო გეგმა, მომზადდა პრეზენტაციის შინაარსობრივი ნაწილი და თანმიმდევრობა.
9 ნოემბერს, გამართულ ღონისძიებაზე, ქამრან ეფენდიევი ინიციატივით „NTI თქვენს სახლში“ ჟიურის რჩეული გადა, „ახალი აზროვნების ინსტიტუტს“, CSRDG-გან 500 ლარის ხოლო, ბირმინგემის უნივერსიტეტისაგან 500 ფუნტის ოდენობის ფულადი პრიზი გადაეცა.

Pro Bono provider: Crystal
Briefly about the initiative: The "NTI at your home" initiative of the "New Thinking Institute" organization was implemented during the pandemic. The first regulations related to the pandemic were introduced in Kvemo Kartli, Marneuli district. NTI conducted a telephone survey to identify the needs of the students, and as a result, it was determined that the students needed to be engaged in various activities without leaving the house and had some ideas of how they could cope with stress and develop their creative skills at the same time. This is exactly how the "NTI in your home" campaign was created with the joint decision of the students and the organization. The goal of the campaign was to create an installation of illustrations that would be based on children's drawings and imagination, which would contain Georgian folk tales in the Azerbaijani language and Azerbaijani folk tales in the Georgian language.
Services delivered: The pro bono engagement process started in October. To get the final product, 5 meetings were needed, which totaled 6 hours. The process of joint work between Lika Salukvadze and Kamran Efendiyev, an employee of Crystal, an organization of financial inclusion, was interesting and fruitful.
The outcome of pro bono mediation: During the meetings, the action plan was determined, and the content and sequence of the presentation were prepared. On November 9, at an event held by Kamran Efendiyev, a prize of 500 GEL from CSRDG and 500 pounds from the University of Birmingham were presented to the "Institute of New Thought" selected by the jury under the initiative of Kamran Efendiyev.