პრო ბონო კონსულტაცია ადამიანური რესურსების მართვაში, 2019 წელი
ასოციაცია “ანიკა” არის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც 1997 წელს დაფუძნდა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვთა მშობლების მიერ და წლების განმავლობაში ემსახურება შშმ ბავშვებისა და ახალგაზრდების განვითარების, განათლებისა და დასაქმების ხელშეწყობას.
გამომდინარე იქიდან, რომ ასოციაცია "ანიკა" არის არაკომერციული ორგანიზაცია და ფუნქციონირებს მოპოვებული გრანტების საფუძველზე, ხშირად დგას რესურსების დეფიციტის წინაშე. კერძოდ, ორგანიზაციას ჰყავს ადამიანური რესურსების შეზღუდული რაოდენობა. ორგანიზაციის ადამიანური რესურსების მართვის ფუნქციები გადანაწილებულია დირექტორზე და პროექტების მართვის მენეჯერზე. ამ მიმართულებით ორგანიზაციის მიმდინარე საჭიროებებს წარმოადგენს: თანამშრომლების შეფასების ერთიანი სისტემის შექმნა, შიდა მარეგულირებელი დოკუმენტაციის განახლება და კონსულტაცია ადამიანური რესურსების მართვის საკითხებში.
გამოვლენილი საჭიროებების საფუძველზე კომპანია "ემ ბი სიმ" დაიწყო პრო ბონო კონსულტაცია ასოციაცია "ანიკასთვის" ადამიანური რესურსების მართვაში. კონსულტაციის ფარგლებში ჩატარდა სხვადასხვა სამუშაოები. გაანალიზდა ორგანიზაციის შიდა დოკუმენტები: ორგანიზაციის შრომითი შინაგანაწესი, ადამიანური რესურსების მართვის პროცედურათა კრებული. ასევე, ჩატარდა თანამშრომლებთან ინტერვიუები და შეხვედრები.

Marketing Pro Bono Consultation, 2019
Association "Anika" is non profit organization working with children with disabilities. The mission of the organization is to promote independent living and integration of people with disabilities. To fulfill the mission assosiation provides services based to individual needs, help to develop necessary sills for independent living, help to prepare them for labor market and employment.
Due to the fact that the association "Anika" is a non-profit organization and operates on the basis of grants obtained, it often faces a shortage of resources. In particular, the organization has a limited number of human resources. The organization’s human resource management functions are delegated to the director and project manager. The current needs of the organization in this regard are: creation of a unified system of employee evaluation, updating of internal regulatory documentation and consulting on human resource management issues.
Based on the identified needs, the company "MBC" started pro bono consultation for the association "Anika" in human resource management. Various works were carried out within the framework of the consultation. Following internal documents of the organization were analyzed: the internal regulations of the organization, the collection of human resource management procedures. Also, interviews and meetings with staff were conducted.
THE RESULT OF PRO BONO MEDIATION:
As the result of Pro Bono Consultation, following products have been created:
Pro Bono Consulting was led by Human Resources Manager of MBC: Revaz Kharabadze.
Pro Bono consultation was mediated by the Center for Strategic Research and Development of Georgia within the frames of "Georgian Civil Society Sustainability Initiative". The initiative is funded by the European Union and co-funded by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). The project is implemented by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS).