პრო ბონო კონსულტაცია მარკეტინგში, 2018 წელი
2013 წელს ახალგაზრდულმა მოძრაობა დავითიანნმა, სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროსა და სსიპ ბავშვთა და ახალგაზრდობის განვითარების ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით დაარსა დავითიანნის სოციალური საწარმო „კოდალა“. სოციალურსაწარმოში ინოვაციური მეთოდებით ახალ პროფესიებს ეუფლებიან სხვადასხვა სოციალური სტატუსის მქონე პირები, მათ შორის არასრულწლოვანი პრობაციონერები, შ.შ.მ პირები (ყრუ მუნჯები), ყოფილი მსჯავდებულები და სოციალურად დაუცველი ახალგაზრები. საწარმოს ძირითადი პროდუქცია ხის ასაწყობი სათამაშოებია, რომელიც ანვითარებს ბავშვის წარმოსახვას, მეხსიერებას, უვითარებს და ეხმარება თვალის გავარჯიშებაში, ზედაპირი დაფარულია სათამაშოებისთვის განკუთვნილი ეკოლოგიურად სუფთა გერმანული წარმოების საღებავებითა და ლაქით რაც არის სრულიად უსაფრთხო ბავშვისთვის.
2016 წლიდან საწარმო საკუთარი ხარჯებით ფუნქციონირებს და მოახერხა საქართველოს ბაზარზე ფეხის მოკიდება. ამ დროისათვის საწარმო აწარმოებს 200-მდე სახის ხის სათამაშოს რომელთა დამზადება ხდება სხვადასხვა ხაზის მიხედვით: ასაწყობი, მექანიკური, ფიგურული და ასევე საწარმო აწარმოებს სუვენირებს და დეკორაციებს. საწარმოში დასაქმებულია 12-მდე ადამიანი აქედან 5 შშმ პირია. ამჟამად საწარმოში შექმნილი პროდუქციის რეალიზაციიდან მიღებული შემოსავალი ინვესტირდება საწარმოში სამომავლო განვითარებისათვის.
სოციალურმა საწარმო "კოდალამ" გადაწყვიტა 2018 წელს გამოიყენოს საექსპორტო შესაძლებლობები და გაიტანოს წარმოებული პროდუქცია უცხოურ ბაზრებზე. აღნიშნული მიზნით, საწარმოს სჭირდებოდა პროდუქციის კატალოგის შექმნა, რომელშიც თამოყრილი იქნება კოდალას ყველა პრუდუქტზე ინფორმაცია, შესაბამისი ვიზუალიზაციით.
2018 წელს პრო ბონო კონსულტაციის ფარგლებში ჩატარდა შეხვედრათა სერია "პაშა ბანკის" თანამშრომლებს და სოციალურ საწარმო "კოდალას" შორის. კონსულტაციის ფარგლებში ჩატარდა შემდეგი სამუშაოები:
პრო ბონო კონსულტაციაში მონაწილოებდნენ პაშა ბანკის მარკეტინგის გუნდი - PR და მარკეტინგის ექსპერტები, მძღოლი, მოწვეული ფოტოგრაფი და დიზაინერი. საერთო ჯამში, ზემოთ ჩამოთვლილ სამუშაოებში დაიხარჯა დაახლოებით 100 საათი.

Beneficiary Ogranization: Social Enterprise "Kodala"
Social enterprise "Kodala" was founded In 2013 by youth movement "Daviatiani" with financial support of Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia and Children and Youth Development Fund of Georgia. Persons with different social status (juvenile probationers, persons with disability, ex prisoners and vulnerable young people) are getting professional education via innovative teaching methods in social enterprise. Kodala's main products are woodwork assembly toys, which help to improve kid's memory, imagination and eyesight. Toys are covered with special eco friendly painting liquid and is absolutely safe for kids.
Since 2016, social enterprise Kodala is operating as self-financing enterprise on Georgian market. Currently, enterprise is producing up to 200 sort unique toyes: assembly, rolling, mechanical toys. In addition, "Kodala" is producing souvenirs and decorative accessories. In overall, social enterprise employs 12 person, among them 5 are people with disability.
In 2018, Kodala decided to use export posibilities and to sell its production on foreign markets. In order to communicate and get in touch with foreign clients, "Kodala" needed well organized and designed Product Catalogue.
In 2018, series of meetings and online communication was conducted between marketing team of Pasha Bank and social enterprise "Kodala". The following works were done, as part of pro bono consultation:
Pro bono consultation was conducted by the marketing team of Pasha Bank - PR and marketing experts and car driver of Pasha Bank and invited designer and photographer. In overall 100 working hours have been spent to create product catalogue.
The Result of Pro Bono Mediation:
The result of the pro bono consultation: Online and Digital Product Catalogue
Pro Bono consultation is mediated by the Center for Strategic Research and Development of Georgia within the frames of "Georgian Civil Society Sustainability Initiative". The initiative is funded by the European Union and co-funded by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). The project is implemented by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS).