პრო ბონო მასტერკლასი თემაზე: გადასახები, ფინანსური და საგრანტო აუდიტი, 2020 წელი
მასტერკლასს ესწრებოდნენ პროექტის „სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ინიციატივა“ ფარგლებში შექმნილი ათი რეგიონალური ჰაბის წარმომადგენლები. რეგიონალური ჰაბების მიზანს წარმოადგენს რეგიონალურ დონეზე სამოქალაქო საზოგადოების განვითარება და ხელშეწყობა. კერძოდ, შემდეგი რეგიონალური ჰაბების წარმომადგენელი ესწრებოდნენ პრო ბონო მასტერკლასს: ახალგაზრდა მეცნიერთა კლუბი (ოზურგეთი), კახეთის რეგიონალური ჰაბი (კახეთი), საზოგადოებრივი ორგანიზაცია "უკეთესი მომავლისთვის" (მცხეთა-მთიანეთი), ასოციაცია "ათინათი" (სამეგრელო-ზემო სვანეთი), ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი "ინტელექტი" (აჭარა), გორის საინფორმაციო ცენტრი (შიდა ქართლი), დემოკრატ მესხთა კავშირი (სამცხე-ჯავახეთი), ფონდი "აფხაზიინტერკონტი" (რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი), სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი (CSI), კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი (CTC)
რეგიონალურ ჰაბებთან ჩატარებული საჭიროებების კვლევის (ინტერვიუს ფორმატი) შედეგად გამოვლინდა გადასახადებზე, ფინანსურ და საგრანტო აუდიტის საკითხებზე ინფორმაციის მიღების საჭიროება ჰაბების მხრიდან. გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნული საზოგადოებრივი ორგანიზაციების საქმიანობა არაკომერციული და ისინი მოპოვებული გრანტების საფუძველზე ახორცილებენ სხვხადასხვა პროექტებს, აღნიშნული საკითხები მათთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. პრო ბონო ქსელის წევრმა აუდიტორული, საგადასახადო და საკონსულტაციო კომპანიამ RSM Georgia-მ გამოთქვა სურვილი პრო ბონოდ ჩაეტარებინა მასტერკლასი აღნიშნულ თემაზე
პრო ბონო მასტერკლასის ფარგლებში, ჩატარდა მოსამზადებელი სამუშაოები და ერთ დღიანი მასტერკლასი, რომელსაც ესწრებოდა ადგილობრივი საზოგადობრივი ორგანიზაციების ფინანსური მენეჯრები, სულ 10 მონაწილე. მასტერკლასი მოიცავდა შემდეგ თემებს:
პრო ბონო მასტერკლასს უძღვებოდნენ RSM Georgia-ს კონსულტანტები: ბექა მარუაშვილი და მინდია გორგილაძე
პრო ბონო მასტერკლასი ჩატარდა "საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის" მიერ, პროექტ "საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების ინიციატივის" ფარგლებში. მას აფინანსებს ევროკავშირი, ხოლო თანადამფინანსებელია კონრად ადენაუერის ფონდი. პროექტს ახორციელებს კონსორციუმი კონრად ადენაუერის ფონდის ხელმძღვანელობით.

The representatives of local civil society organization, besides them regional Hubs, created within the frames of the project "Georgian Civil Society Sustainability Initiative", were attended Pro Bono Masterclass. The purpose of the regional Hubs is to promote and develop civil society at the regional level. The representatives of following Hubs were attended pro bono Masterclass: Young Scientist Club (Guria), Regional Hub Of Kakheti (Kakheti), For the Better Future (Mtskheta-Mtianeti), Social Enterprise "Ikorta" (Mtskheta-Mtianeti), Association "Atinati" (Samegrelo-Zemo Svaneti), Young Scientist Union "Intelekti" (Adjara), Gori Infomational Centre (Shida Kartli), Fund "ApkhaziInterkont" (Racha-lechkhumi), Consulting and Training Center (CTC), Civil Society Institute (CSI).
Problem Description::
The following problems were identified, as a result of the research (number of interviews) conducted with each Regional Hubs and other local CSOs - taxation, financial and grant audit topics. As long as, CSOs are non profit organizations, who are implementing various projects on a basis of recieved grants, we find above mentioned issue very important for them. Consulting company RSM Georgia, expertized in this field, conducted masterclass about the topic.
Within the frames of Pro Bono Masterclass, preperatory works and full day masterclass was conducted. Following topics were discussed during the masterclass:
Full day Pro Bono Masterclass was conducted by RSM Georgia. The masterclass was lead by the representatives of RSM Georgia - Beka Maruashvili and Mindia Gorgiladze
Pro Bono services are mediated by the Center for Strategic Research and Development of Georgia within the frames of "Georgian Civil Society Sustainability Initiative". The initiative is funded by the European Union and co-funded by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS). The project is implemented by Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS)