პრო ბონო კომპანია: თიბისი ლიზინგი
მოკლე ინფორმაციო ორგანიზაციის შესახებ: სათემო კავშირი „ანი-ბანი“ სოფელ შრომაში 2018 წელს დაარსდა. მისი დამფუძნებელი ანა ჯარიაშვილია, რომელიც ამავე სოფლის მკვიდრია. ორგანიზაცია მუშაობს ახალგაზრდებისთვის არაფორმალური განათლების და ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების მიმართულებით. ორგანიზაციას აქვს თავისი შენობა (რამდენიმე ოთახი ძველ ადმინისტრაციულ შენობაში) სადაც აწყობენ სხვადასხვა მიმართულებით შეხვედრებს. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს უფასო ტრენინგების ციკლი: კომპიუტერული უნარების გაძლიერების, ინგლისური ენის საბაზისო კურსი და ჭრა კერვის შემსწავლელი კურსები.
პრო ბონო საჭიროება: ანი-ბანი განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს ახალგაზრდებს და მათ არაფორმალურ განათლებას. მიუხედავად იმისა რომ სოფლის საჯარო სკოლას აქვს ბიბლიოთეკა, წიგნების გამოყენება მოსწავლეებისთვის ხელმისაწვდომი არ არის (მხოლოდ სკოლის შენობაში მდებარე ბიბლიოთეკაში აქვთ სარგებლობის უფლება), ასევე ბიბლიოთეკაში არ არსი თანამედროვე ლიტერატურა. სათემო კავშირის წევრებმა და მოხალისეებმა გადაწყვიტეს ერთიანი ძალებით შექმნან თავიანთი ბიბლიოთეკა, რომელიც უფრო მრავალფეროვანი იქნება და ასევე ხელმისაწვდომი/მოსახერხებელი მათთვის. წიგნების შესაგროვებლად თავად ახალგაზრდებს სურთ დაგეგმონ კამპანია, რომელიც ლაგოდეხის რაიონში განხორციელდება. პრო ბონო საჭიროებაც ამ მიმართულებით ჰქპნდათ. კამპანიის დაგეგმვაში დახმარება - საკომუნიკაციო მესიჯების განსაზღვრა და აქტივობების გეგმის ჩამოყალიბება.
ჩატარებული სამუშაო: კომპანიის საკომუნიკაციო გუნდის წარმომადგენლებსა და სათემო ცენტრის წარმომადგენლებს შორის სამი საკონსულტაციო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრების დროს განისაზღვრა კამპანიის ჩატარების რესურსი, სამიზნე აუდიტორია და ძირითადი მესიჯები. ჯამში თიბისი ლიზინგის საკომუნიკაციო გუნდმა პრო ბონოდ აღნიშნული პროექტის განხორციელებისთვის 18 საათი დახარჯა.
პრო ბონო მედიაციის შედეგი: საკომუნიკაციო კამპანიის გეგმა; პროექტის მსვლელობის დროს კომპანიის თანამშრომლები იმდენად ჩაერთვნენ აღნიშნული პრობლემის მოგვარებაში, რომ თავადაც გადაწყვიტეს ჩართულიყვნენ კამპანიაში და თიბისი ლიზინგის თანამშრომლების ჩართულობით, ანი ბანის ბიბლიოთეკას წიგნები შეუგროვეს. ეს არის პრო ბონო პროექტის კომბინირებული მიდგომა, რომლსაც არამატერიალურ დახმარებასთან ერთად საჭირო მასალით უზრუნველყოფა მოჰყვა.

TBC Leasing and Community Center Ani-Bani Join Forces in Pro Bono Program
Brief Information About the Organization: Established in 2018 in the village of Karmana, the Community Union "Ani-Bani" is the brainchild of Ana Jariashvili, a resident of the same village. The organization focuses on informal education for young people and the economic empowerment of women. Operating from its own building (several rooms in the old administrative building), Ani-Bani hosts meetings and conducts free training sessions. Currently, they offer a cycle of free training programs, including computer skills enhancement, an English language basic course, and cutting and sewing learning courses.
Problem description: Ani-Bani places a special emphasis on the non-formal education of young people. Despite the presence of a library in the village's public school, students have limited access to books. The existing library lacks modern literature. In response, the Community Union, along with volunteers, aims to diversify and make their library more accessible. The youth themselves aspire to organize a campaign to collect books within the Lagodekhi district. They seek pro bono assistance in planning the campaign, defining communication messages, and forming an action plan.
Services delivered: To address the pro bono need, three consultation meetings took place between TBC Leasing's communication team and Ani-Bani's representatives. The meetings focused on determining campaign resources, identifying the target audience, and refining key messages. TBC Leasing's communication team dedicated a total of 18 pro bono hours to implement the project.
Result of Pro bono mediation: The collaboration resulted in a comprehensive communication campaign plan. Notably, the engagement of TBC Leasing's employees went beyond strategic planning; they actively participated in the book collection campaign for Ani-Bani's library. This combined approach exemplifies a pro bono project that provides both material and non-material support.