ოქტომბრ-ნოემბრის თვეში პრო ბონო მედიაციის მასშტაბური პროექტი განხორციელდა, რომელიც ექვს ბიზნეს კომპანიას და ექვს სამოქალაქო აქტივისტს აერთიანებდა.
პრო ბონო პროექტი კონკურსის “საუკეთესო სათემო ინიციატივა“ ნომინანტების მომზადებას გულისხმობდა. თავად კონკურსი კი „სათემო ლიდერთა ფორუმი“-ს შემადგენელი ნაწილია, რომელიც 16 ნოემბერს „სათემო ლიდერთა ფორუმი 2023“ გამოვლინდა.
კონკურსის მსვლელობისას სამოქალაქო აქტივისტებმა ჟიურისა და დამსწრე საზოგადოების წინაშე მათ მიერ განხორციელებულ პროექტები წარადგინეს. კომპანიის წარმომადგენლები კი პრო ბონოდ დაეხმარნენ მათი ისტორიების წარმოჩენაში, საინტერესო აქცენტების გამოყოფასა და პრეზენტაციების მომზადებაში.
მედიაციის პროცესში, პრო ბონოდ ჩართული იყო ექვსი კომპანია: საქართველოს ბანკი, თიბისი ბანკი, კრედო ბანკი, APM ტერმინალი და თეგეტა ჰოლდინგი.
ღონისძიების შესახებ: CSRDG-ის ბაზაზე თემის განვითარების პროგრამამ მუშაობა 1998 წელს, რეგიონებში სამოქალაქო ორგანიზაციებისა და ჯგუფების გაძლიერების მიზნით დაიწყო. სრული ინფორმაცია პროგრამის საქმიანობის შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ აქ.
პროგრამა, 2011 წლიდან ატარებს ერთობლივ სათემო შეხვედრებს, რომელიც ერთი მხრივ ემსახურება სათემო ჯგუფებს შორის გამოცდილების გაზიარებას, მეორე მხრივ, ხელს უწყობს სათემო ორგანიზაციებს, სამთავრობო სტრუქტურებს, ბიზნეს სექტორის და თემის განვითარებით დაინტერესებულ პირებს შორის პარტნიორული ურთიერთობების ჩამოყალიბებას. წლიდან წლამდე გაერთიანებული შეხვედრების ფორმატი დაიხვეწა და უფრო მასშტაბური ხასიათი 2015 წლის მიიღო, როცა სათემო ლიდერთა ფორუმი დაერქვა და ორგანიზაციის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ღონისძიებად იქცა. ყოველწლიურად, ფორუმი, განსხვავებულ ფორმატში იგეგმება და მუდმივად გამოირჩევა საინტერესო სიახლეებით, თემატური სესიებით და სხვადასხვა ტიპის კონკურსებით.
მონაწილე კომპანიები და ბენეფიციარი ორგანიზაციები:
- დარბაზის რჩეული გახდა ორგანიზაცია „ლომეკი”, პროექტით „თრუსოს ხეობის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების შენარჩუნება” რომელის პრო ბონო პარტნიორი თეგეტა ჰოლდინგი იყო. (იხ. მეტი)
- ჟიურის რჩეული გახდა „მარტყოფის ახალგაზრდული ცენტრი“, პროექტით “ჩვენი სივრცე უკეთესი მომავლისთვის“, პრო ბონო პარტნიორი მიკრო საფინანსო ორგანიზაცია ემბისი, (იხ. მეტი)
- „ახალსოფლის ახალგაზრდული ცენტრი“ პროექტი “ეთნო-ბანაკი 2022” - პრო ბონო პარტნიორი საქართველოს ბანკი; (იხ. მეტი)
- „ახალგაზრდები ზესტაფონისთვის“, პროექტი “თანასწორობის საკვირაო სკოლა” - პრო ბონო პარტნიორი ეიპიემ ტერმინალს ფოთი; (იხ. მეტი)
- სათემო კავშირი „ანი-ბანი”, პროექტი “ვირტუალური ურთიერთობების ფანჯარა”- პრო ბონო პარტნიორი თიბისი ბანკი. (იხ. მეტი)
- სათემო ცენტრი „კომლი“, პროექტი „კამპანიების კონკურსი: რატომ ევროპა?” პრო ბონო პარტნიორი კრედო ბანკი -(იხ. მეტი)

In October and November, a significant pro bono mediation project unfolded, uniting six business companies and six civil activists.
The initiative focused on preparing nominees for the "Best Community Initiative" contest, an integral component of the "Community Leaders' Forum," unveiled as "Community Leaders' Forum 2023" on November 16.
During the competition, civil activists presented their projects to the jury and the audience. Company representatives, providing pro bono assistance, played a pivotal role in presenting compelling stories, highlighting key aspects, and crafting engaging presentations.
Six companies actively engaged in the pro bono mediation process: Bank of Georgia, TBC Bank, Credo Bank, APM Terminal, MBC and Tegeta Holding.
About the event: The community development program, rooted in the Civil Society and Sustainable Development Center Georgia (CSRDG) since 1998, aims to strengthen civil organizations and groups in various regions. For comprehensive information about the program's activities, refer to this link.
The program has organized joint community meetings since 2011, fostering the exchange of experiences among community groups and cultivating partnerships between community organizations, government structures, the business sector, and individuals interested in community development. Evolving over the years, the joint meetings reached a larger scale in 2015, transforming into the Community Leaders Forum, a pivotal annual event distinguished by its dynamic format, thematic sessions, and diverse competitions.
Participating companies and beneficiary organizations:
- "Lomek" organization, with the project "Preservation of the Cultural Heritage Monuments of the Truso Valley," partnered with Tegeta Holding (see more).
- "Marttfevi Youth Center," selected by the jury for the project "Our Space for a Better Future," pro bono partner: micro-finance organization Embis (see more).
- "Akhalsofli Youth Center" presented the project "Ethno-camp 2022," with Bank of Georgia as the pro bono partner (see more).
- "Young People for Zestafoni," showcasing the project "Equality Sunday School," pro bono partner: APM Terminals Foti (see more).
- Community Union "Ani-Ban," with the project "Window of Virtual Relations," pro bono partner: TBC Bank (see more).
- Community Center "Komli," featuring the project "Competition of Campaigns: Why Europe?" with Credo Bank as the pro bono partner (see more).